ubcfumetti.com
Indice del SitoNovità !Cerca nel SitoScrivi a uBC
DatabaseZagorDescrizione

Zagor FAQ
25 soru, 25 cepav

INTERNATIONAL
Welcome Page

Zagor
Paolo Ottolina tarafından yazılmış,
Zeynep Akkuş tarafından çevrilmiştir

Kim yarattı? Zagor'un ilk sayısı, 30 yılı aşkın bir süre önce, 1961 yılında yayımlanmıştır. Yaratıcıları, senaryo yazarı Guido Nolitta (takma adını kullanan Sergio Bonelli) ile çizer Gallieno Ferri'dir. İkilinin imzasına daha sonra bir başka başarılı dizide, 1975 yılında yayımlanmaya başlayan Mister No'da tekrar rastlarız.

Kimdir? Zagor sözcüğü, Baltalı İlah anlamına gelen "Za-gor-te-nay"ın kısaltmasıdır. Küçük yaşta öksüz kalmış ve hayatını, Birleşik Devletler'in doğusundaki Darkwood adlı hayal ürünü bir ormanda barış ve düzenin korunmasına adamıştır. Olağanüstü atletik becerilere sahiptir, baltasını çok iyi kullanır. Etkileyici kostümü ve savaş çığlığı (karakteristik bir AAHHYAAKK!) sayesinde kızılderilileri, kendisinin, Manito tarafından gönderilen bir yarı-ilah olduğuna inandırmıştır. Serideki başlıca macera unsuru, klasik western temalarıyken, Nolitta zaman içinde korku, bilim kurgu ve dedektif öyküleri gibi temalar da eklemiştir.

Dostları kimdir? Herkesten önce, ayrılmaz dostu, ufak tefek, şişko, doymak bilmeyen ve fakat çok kibar bir Meksikalı olan Don Cico Felipe Cayetano Lopez y Martinez y Gonzales, yani Çiko. Sonra, bir Mohawk sakemi olan kan kardeşi Tonka. Ayrıca gözlüklü büyücü "Çok Gözlü", dedektif Bat Batterton, gitarist-silahşör Gitar Jim ve daha çok, pek çok kişi.

Düşmanları kimdir? Zagor'un yakalayıp adalete teslim ettiği önemli, önemsiz yüzlerce kanundışı. Şüphesiz, içlerinde en tehlikelisi, dünyayı ele geçirme planları Zagor yüzünden defalarca suya düşen çılgın bilimadamı Hellingen'dir. Ayrıca vampir Rakosi, druid Kandrax, tam tersi kişilikteki SuperMike, ve "kötü ruh" Wendigo da sayılabilir.

Dünyadan Zagor Manzaraları

 
  

Zagor 

YARATICI
Guido Nolitta
"Sergio Bonelli", 1961

ÇİZER
Gallieno Ferri

EDİTÖR
Mauro Boselli

KAPAKLAR
Gallieno Ferri
1. sayıdan itibaren

COPYRIGHT
Sergio Bonelli Editore
Copyright (c) 1961-98
all right reserved worldwide

 


 
(c) 1996 uBC all right reserved worldwide
Top
http://www.ubcfumetti.com §